Coraz to częściej jesteśmy świadkami aranżacji i projektowania dużych oraz dostępnych wnętrz mieszkalnych, w jakich jedno pomieszczenie przyjmuje charakter paru. Wielki salon, jaki łączy się z jadalnią i kuchnią. Taki styl aranżacji wnętrz mieszkalnych jest popularny w apartamentach i domach, gdzie metraż może być ogromnym kłopotem. Z jakiego powodu buduje się wnętrza, minimalizując ilość ścian działowych? By zaoszczędzić metraż i wykorzystać wnętrze mieszkalne do maksimum. Czy jednakże dzielenie jednego dużego pomieszczenia na strefy mieszkalne jest odpowiednim rozwiązaniem? Postaramy się to uczynić, przedstawiając wszelkie minusy oraz zalety tego rozwiązania.

Defekty tworzenia stref w mieszkaniu

Zacznijmy od defektów, innymi słowy tego, co może najbardziej przeszkadzać. Jeśli w mieszkaniu przebywa wiele osób, każdy chciałby mieć swój własny pokój, który będzie osobistym zakątkiem. Strefa niestety nie odgranicza się murami od innych pokoi. Oznacza to, że tracimy na intymności. Dodatkowym kłopotem jest nieodzowność utrzymania jednego wnętrza mieszkania w podobnym stylu. Nie jesteśmy w stanie bowiem stworzyć kilku stref, które znacząco różnią się meblami oraz dodatkami. Dlaczego? Albowiem wynikiem będzie wnętrze totalnie nieharmonijne oraz rzucające się w oczy – niestety z tego negatywnego powodu. 

Zalety stref w mieszkaniu

Jeśli mieszkamy w otwartej przestrzeni w pojedynkę czy też maksymalnie dwie osoby, okazuje się, że otwarta przestrzeń ma okazję być dokonaniem marzeń. Dobrze zagospodarowana sprawi, że uzyskamy znacznie więcej funkcjonalnej powierzchni. Dodatkowo apartamenty, które składają się z dostępnych powierzchni wizualnie są większe i dają więcej możliwości. Wypada niemniej jednak uważać, strefy muszą być przemyślane. Niewątpliwie nie da się połączyć wszelkich pomieszczeń w jedno – łazienka, toaleta lub sypialnia na ogół zostają zamknięte. W większości wypadków łączy się kuchnie, salon i jadalnię. Nieraz również tworzone są strefy dla młodych ludzi bądź strefy rozrywki, w jakich stawiane są poboczne meble oraz akcesoria gwarantujące zabawę. 

Widzimy, że strefy w domu to odpowiednie rozwiązanie, ale jedynie wtedy, gdy mamy kłopot z metrażem oraz preferencją nie jest prywatność. W każdym innym wypadku przyzwoiciej nie tworzyć obszernych oraz otwartych przestrzeni. Na ogół na strefy godzą się ludzie młodzi, którzy wyszukują w domach otwartej powierzchni. Jedno jest miarodajne – każda otwarta przestrzeń to wiele możliwości. Architekci, którzy specjalizują się w tworzeniu stref zdają sobie sprawę z tego, jak łączyć je pomiędzy sobą, ale również jak tworzyć miarodajne widoczne granice, jakie od razu sugerują funkcjonalność danej strefy w domu.